2012. december 28., péntek

Védőoltások

A következő nagyobb de szükséges kiadás, a  védőoltások. Indiába való utazáskor nincs kötelező védőoltás, csak ajánlott. Az ajánlott oltások pedig azon múlnak, hogy milyen vidékre utazik az ember vagy esetleg akar-e fürdeni a Gangeszban. :) Fél évvel az utazás előtt felkerestük a helyi oltóközpontot és időpontot kértünk az ÁNTSZ nemzetközi oltásokért felelős doktornőjéhez. A doktornő szépen felkészít az utazásra, nagyon hasznos tanácsokkal látott el minket 4000Ft-ért cserébe, és megbeszéltük, hogy milyen oltásokat kérhetünk. 
Hepatitis A+B kombó, 3 dózis. Első dózis után egy hónappal a második, majd fél évvel később a harmadik. A másodikig jutottunk el az utazásig, de az már elvileg védettséget ad. A Hepatitis B-t ma már kötelező oltásként adják az iskolában, valószínűleg én is megkaptam, de nem emlékeztem rá, úgyhogy inkább kértem, biztos ami biztos. Most kaptunk oltási kis könyvet is, ami segít majd emlékezni a jövőben. Hepatitis A elleni 5 vagy 20 évre szóló, a Hepatitis B elleni oltás élethosszig tartó védettséget ad. Ára: kb. 7500Ft/adag.
Diftéria+járványos-gyermekbénulás+Tetanusz kombó oltás, távolkeleti utazások előtt ajánlják. Emlékeztető oltás a kisgyermekként már megkapott oltásokból, ugyanis a szervezet is felejt. Habár tetanuszt kaptam pár éve, de ez a kombinált oltás csak ilyen formában volt, úgyhogy duplán biztosítva vagyok tetanusz ellen is. A tetanusz 10 évig hatásos. A kombinált oltás ára kb. 4500Ft
Hastífusz elleni injekciót kaptunk még. Ára kb. 4500Ft. 
Malária elleni gyógyszert nem szedtünk, nem mentünk lápos vidékre. Habár dzsungel szafarin sok volt a szúnyog, de a szúnyogriasztó srpay hatásos volt ellenük, az egyik szálláshelyen még kenőcs is volt a szobában. Mi elfelejtettünk itthonról vinni spray-t, de Indiában 150 rúpiárt (600Ft-ért) vett szúnyogriasztó, igaz ausztrál szúnyogok ellen készült, de nekünk bevált, pár csípéssel megúsztuk tehát egy Fenistil kenőcs is jól jön. Indiai vezetőnk orvosának tanácsára beszereztünk még ott bélféreghajtó tablettát, ezt hazaérkezés után kell beszedni, majd rá három napra még egyet. Biztos ami biztos. 
Összességében a kiadások, ha még az antibakteriális kézfertőtlenítőt is hozzászámoljuk, amit igazán sűrűn használtunk, és a legnagyobb hasznát vettük. Összesen kb. 33.000Ft/fő.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése